O nás

Paměť Českého ráje a Podještědí

Paměť  Českého ráje a Podještědí, od února roku 2017 zapsaný spolek, vznikl transformací  z původního stejnojmenného občanského sdružení. Toto sdružení  bylo založeno v Turnově v roce 1999. K jeho iniciátorům a zakládajícím členům patřil především náš nezapomenutelný kolega Václav Jenšovský.

Hlavním předmětem našeho zájmu je Českodubsko, Mnichovohradišťsko, Dolnobousovsko, Sobotecko, Lomnicko, Semilsko, Turnovsko, Železnobrodsko a Jičínsko. Jak je známo, jde o území bohaté na přírodní krásy a současně na četné a rozmanité výtvory lidského umu, včetně stavebních, literárních i dalších památek v rámci odkazu našich předků. Tím spíše společně zaujímají jedno z předních míst v přírodním a kulturním dědictví naší vlasti. 

Společně s dalšími organizacemi a spolupracovníky chceme přispět k uchování tohoto bohatství nezměrné velikosti pro nás všechny. Naším hlavním úkolem zůstává i nadále vydávání sborníku Od Ještěda k Troskám, jehož počátky sahají do 20. let minulého století. V souladu s myšlenkami původních zakladatelů se sborník také dnes systematicky podílí na zveřejňování a tím zpřístupňování informací o přírodních a kulturních hodnotách především Českého ráje a Podještědí. Od Ještěda k Troskám není sborníkem pro úzký okruh odborníků, ale naopak je určený široké veřejnosti různých věkových skupin od mládeže až po seniory. Považujeme za velmi důležité také to, že je prostředkem i výsledkem dlouhodobé spolupráce mnoha organizací i jednotlivců od muzeí až po školy, města a obce, knihovny a nejrůznější zájmová sdružení.

Jsme neziskovou organizací. Tím spíše je pro nás velice důležitá podpora ze strany měst a obcí, sponzorů, dalších organizací a jednotlivců. Hlavně díky ní můžeme pokračovat v uvedené publikační činnosti. 

©2024 Martin Ehmig

Search